Kindergarten 1 Learning Maths – 2nd Edition
$8.95 Original price was: $8.95.$7.16Current price is: $7.16.
Description:
LEARNINGMATHSKindergarten 1advances the learning of Mathematics byintroducing addition and subtraction of numbers as well as the concepts oflength and mass through common real life objects to promote an awareness andunderstanding of our environment.
Learning Objective:
To encourage, advance and reinforce the learning of mathematics at a veryearly age.
Key Features:
Uses a Progressive Learning structure to equip children with skills in:
Identifying patterns of shapes and objects;
Reading, writing and counting numbers from 1 to 50;
Making number bonds and applying the four operations on numbers from 1 to 50;
Recognizing similarities, differences and opposites;
Recognizing length, mass, time and money.
Includes Teaching Points to guide teachers and parent
Why is LEARNING MATHS Kindergarten 1 useful to preschoolchildren?
Application of Numeracy Knowledge
Exercises on adding, subtracting, comparing and ordering of numbers from 1 to20 allow children to recall and apply what they have learned in Nursery.
Data Analysis
Vivid and interesting pictures are used to engage the children to read,construct and interpret bar graphs more effectively.
Developing Self-awareness
The real world context used in the practice exercises help children to developan awareness of Maths in daily life so that learning becomes relevant,interesting and practical.
Teaching Points
The key objectives and focus of the activities are provided at the bottom ofthe pages as a guide for parents and teachers.
Related Products
-
O/N Level (G3/G2) Science Biology Fast Forward
$19.90Original price was: $19.90.$15.92Current price is: $15.92.O/N Level (G3/G2) Fast Forward Science Biology is developed based on the new 2023 O/N Level syllabuses by a veteran teacher to help Secondary 3/4 students understand and apply concepts and skills required in O/N Level examinations. Key Features: Detailed study notes and teachers advice: To enhance conceptual understanding Worked examples and practice in exam style questions: To build answering…
-
250 / 250 Idioms For Secondary Schools
$5.95Original price was: $5.95.$4.76Current price is: $4.76.250()250 Idioms For Secondary Schoolsis carefully compiled based on the latest List of Essential Idioms for Secondary Schools issued by the Ministry of Education. It is suitable for students taking Higher Chinese, Express / G3 Chinese, and Normal (Academic) / G2 Chinese at the secondary level. 250 Key Features: Guide and exercises on the use of idioms. All exercises based…
-
G2 () / Topical Lesson Practice For Secondary 2B [G2 Chinese]
$7.95Original price was: $7.95.$6.36Current price is: $6.36.G2() G2G2G2Topical Lesson Practice For Secondary 2B [G2 Chinese]complies mock test questions based on the prescribed textbooks. The practice exercises are closely aligned with the units in textbooks so students can test their understanding through the focussed exercises after each lesson. [G2]Target Group:Secondary Level 1 to 4 [G2 Chinese] G2 () : N Key Features: Includes nine exercises, three unit…
-
Koh-kae Peanut 65g
$11.00Original price was: $11.00.$5.00Current price is: $5.00.Crunchy, roasted peanuts with a savory and satisfying taste, perfect for snacking anytime. Koh Kae Peanuts are packed with rich flavor and high-quality ingredients, making them a favorite among kids and adults alike. Ideal for on-the-go snacking, sharing, or including in lunchboxes, the convenient packaging ensures freshness while delivering a tasty and protein-packed treat thats both delicious and enjoyable.





![G2 () / Topical Lesson Practice For Secondary 2B [G2 Chinese]](https://sothelliving.com/wp-content/uploads/2025/12/1766628688/g2-topical-lesson-practice-for-secondary-2b-g2-chinese-1766628690.webp)

Reviews
There are no reviews yet.