250 / 250 Idioms For Secondary Schools
$5.95 Original price was: $5.95.$4.76Current price is: $4.76.
250()
250 Idioms For Secondary Schoolsis carefully compiled based on the latest List of Essential Idioms for Secondary Schools issued by the Ministry of Education. It is suitable for students taking Higher Chinese, Express / G3 Chinese, and Normal (Academic) / G2 Chinese at the secondary level.
250
Key Features:
Guide and exercises on the use of idioms.
All exercises based on examinable idioms prescribed by the curriculum.
Answers are included for easy self-assessment.
Related Products
-
Learning+ English Grammar Success Workbook 1
$9.95Original price was: $9.95.$7.96Current price is: $7.96.Learning+ English Grammar Success workbook 1 helps students master essential grammar rules and concepts through a clear, structured, and progressive learning approach. Each level is carefully designed to strengthen students clarity, accuracy, and expression equipping them with the language skills needed for success in and beyond the classroom. Learning Outcomes:Students will be able to:Master key grammar rules and concepts for…
-
O/N Level (G3/G2) Science Biology Fast Forward
$19.90Original price was: $19.90.$15.92Current price is: $15.92.O/N Level (G3/G2) Fast Forward Science Biology is developed based on the new 2023 O/N Level syllabuses by a veteran teacher to help Secondary 3/4 students understand and apply concepts and skills required in O/N Level examinations. Key Features: Detailed study notes and teachers advice: To enhance conceptual understanding Worked examples and practice in exam style questions: To build answering…
-
Little Keefy Candy floss 15g
$10.00Original price was: $10.00.$8.00Current price is: $8.00.Little Keefys Candy Floss is definitely a nostalgic favourite! It now comes hygienically packed in a tube. Savour our unbelievably silky soft candy floss by slowly having fun squeezing it out and let it melt in your mouth! Bursting with tasty flavours like Strawberry, Blueberry and Cola, you will surely fall in love with our Candy Floss!
-
Learning English Grammer by the Week Workbook 2
$10.95Original price was: $10.95.$8.76Current price is: $8.76.Learning+ English Grammar by the Week Workbook 2is a valuable resource designed to help students build a strong foundation in grammar through a structured, weekly learning approach. Developed by experienced educators, this workbook is ideal for learners who benefit from consistent practice and step-by-step progression throughout the academic year. Learning Objectives:To build a solid foundation in English grammar through structured…







Reviews
There are no reviews yet.