O-Level English Oral Exam Guidebook
$16.90 Original price was: $16.90.$13.52Current price is: $13.52.
O Level English Oral Exam Guidebook is your guide to the revised Paper 4 of the 1184 GCE O-Level English Language syllabus, which is the Oral Examination.
This book aims to help students score well in the new format of Oral Examinations by providing questions that are modelled closely after those found in examinations.
By practising the questions using the note-taking strategy and thematic vocabulary, students will develop their proficiency and confidence in preparing for the oral examinations.
This guide will provide:
Tips on preparing for the oral examinations
Ideas that you can prepare ahead of time before the examination
10 practices for both Part One: Planned Responses and Part Two: Spoken Interaction
10 video stimuli for the new Planned Response section which you can access via the respective QR codes
10 sets of annotated suggested responses, as well as suggested additional reading topics and vocabulary
Related Products
-
() (Chinese Language Vocabulary Enrichment Exercises For Secondary 1A [G3 Chinese])
$7.95Original price was: $7.95.$6.36Current price is: $6.36./: 13 (S1) :
-
Secondary 3 Mathematics Tutorial 3B [G3]
$24.95Original price was: $24.95.$19.96Current price is: $19.96.Secondary 3 Mathematics Tutorial3B [G3]is designed to guide Secondary 3 students in their understanding and application of mathematical concepts, skills and processes. Written in accordance with the latest syllabus, each chapter includes Objectives, Key Concepts and Formulae and Worked Examples to supplement and complement the lessons taught in school. Target Group:Secondary Level 1 to 3 [G3] (13 to 15 Years)…
-
Koh-kae Peanut 65g
$11.00Original price was: $11.00.$5.00Current price is: $5.00.Crunchy, roasted peanuts with a savory and satisfying taste, perfect for snacking anytime. Koh Kae Peanuts are packed with rich flavor and high-quality ingredients, making them a favorite among kids and adults alike. Ideal for on-the-go snacking, sharing, or including in lunchboxes, the convenient packaging ensures freshness while delivering a tasty and protein-packed treat thats both delicious and enjoyable.
-
Little Keefy Candy floss 15g
$10.00Original price was: $10.00.$8.00Current price is: $8.00.Little Keefys Candy Floss is definitely a nostalgic favourite! It now comes hygienically packed in a tube. Savour our unbelievably silky soft candy floss by slowly having fun squeezing it out and let it melt in your mouth! Bursting with tasty flavours like Strawberry, Blueberry and Cola, you will surely fall in love with our Candy Floss!



![() (Chinese Language Vocabulary Enrichment Exercises For Secondary 1A [G3 Chinese])](https://sothelliving.com/wp-content/uploads/2025/12/1766628688/chinese-language-vocabulary-enrichment-exercises-for-secondary-1a-g3-chinese-1766628690.webp)
![Secondary 3 Mathematics Tutorial 3B [G3]](https://sothelliving.com/wp-content/uploads/2025/12/1766628500/secondary-3-mathematics-tutorial-3b-g3-1766628502.webp)


Reviews
There are no reviews yet.